JAK ZAŁOŻYĆ I PROWADZIĆ WŁASNĄ PASIEKĘ?

KURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH PSZCZELARZY

Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani pszczelarstwem oraz pragną poznać zasady zakładania i prowadzenia własnej pasieki.

Dzięki naszemu kursowi nie będziecie musieli eksperymentować na swoich pszczołach, tracić godzin na przeszukiwaniu internetu, szukając właściwego rozwiązania. Otrzymacie pakiet rzetelnej wiedzy o biologii pszczół i gospodarowaniu nimi. Zdobędziecie także niezbędne doświadczenie pod okiem pszczelarzy, prowadzących od lat swoje pasieki. 

Organizatorami przedsięwzięcia jest Centrum Pszczelarskie „Nektar” w Karczowiskach Górnych i Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu. Osoby zaangażowane w nasz kurs mogą pochwalić się wiedzą opartą o długoletnią praktykę. To pszczelarze, którzy z powodzeniem swoje zamiłowanie do pszczół przekuli w sprawnie działający biznes. 

 

GŁÓWNE ZAGADNIENIA

 

Podstawy pszczelarstwa

Biologia rodziny pszczelej

Prawne i ekonomiczne aspekty prowadzenia pasieki

Rośliny miododajne

Choroby pszczół i ich zwalczanie

Pozyskiwanie produktów pszczelich z naciskiem na pozyskiwanie miodu 

Całoroczna gospodarka pasieczna: bieżące prace w pasiece w danym miesiącu ( od pierwszego przeglądu wiosennego do przygotowania rodzin do zimowli)

Metody powiększania pasieki

Żywienie pszczół i rola składników pokarmowych w zrównoważonej hodowli pszczół – czy żywienie pszczół ma związek z ich odpornością? ​

 

Kursanci otrzymają materiały, w formie skróconych prezentacji z najważniejszymi treściami.

KURS OBEJMUJE

 

26 godzin zajęć, w tym:

16 godzin teoretycznych (on-line), prowadzonych przez mgr inż. Piotra Nowotnika – pszczelarza-praktyka, właściciela Centrum Pszczelarskiego Pasieki Michałów, doktoranta Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu;  szkoleniowca i wykładowcę.

10 godz. praktycznych (realizowanych w pasiece edukacyjnej w Karczowiskach Górnych k/Elbląga),  prowadzonych przez zawodowych pszczelarzy.

TERMINY

Zaczynamy od stycznia, kończymy w sierpniu 2023 r.

Rozpoczynamy 4 wykładami, prowadzonymi on-line, od stycznia do kwietnia 2023 r., raz w miesiącu. Zajęcia praktyczne realizowane będą od kwietnia do sierpnia 2023 r. , w 10 osobowych grupach w pasiece edukacyjnej w Karczowiskach Górnych k/Elbląga.

Służymy pomocą osobom zamiejscowym, które chciałyby podczas realizacji zajęć praktycznych, skorzystać noclegu i wyżywienia.

 

ADRESACI KURSU

Zapraszamy wszystkich tych, którzy:

- chcą założyć własną pasiekę,

- nie mają dużego doświadczenia i chcą pogłębić swoją wiedzę o pszczelarstwie,

- opiekują się pszczołami od niedawna,

- osoby pełnoletnie.

KOSZT : 1 000 zł

ZGŁOSZENIA

Warunkiem przyjęcia na kurs jest wysłanie zgłoszenia pod adres skansenpszczelarski@gmail.com  i wpłacenie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 500 zł do 25 listopada 2022 r. na konto: 

P.P.H.U. "Nektar" Cecylia Badeńska Waldemar Badeński Małgorzata Guzowska

Karczowiska Górne 37

82-335 Gronowo Elbląskie

72 2030 0045 1170 0000 0497 0260

 

Kolejne wpłaty mogą być realizowane ratalnie:

-  250 zł, wpłata do 25.12.2022 r.,

- 250 zł, wpłata do 10.01.2023 r.

Ostatecznym potwierdzeniem zapisu jest dokonanie całości wpłaty – 1 000 zł.

Opłata rezerwacyjna podlega zwrotowi przy zgłoszeniu rezygnacji z udziału w kursie do 10.12.2022 r. W przypadku braku wpłat w podanych terminach następuje anulowanie zgłoszenia.


Kontakt:

skansenpszczelarski@gmail.com

tel. 516 080 524

Zgłoszenie do pobrania.pdf